• Newsletter
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych

ZEZWOLENIE NA SPRZEDAŻ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH

Herb Babic

KARTA INFORMACYJNA
URZĄD GMINY W BABICACH
UL. KRAKOWSKA 56, 32-551 BABICE
poczta@babice.pl                                              www.babice.pl

ZEZWOLENIE NA SPRZEDAŻ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH

PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. (Dz. U. z 2019 r. poz.2277 ze zm.)
PODMIOT UPRAWNIONY DO WYSTĄPIENIA O ZAŁATWIENIE SPRAWY:
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych.
WYMAGANE DOKUMENTY:
Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych, do którego należy dołączyć następujące dokumenty:
- dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych,
- pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym,
- decyzję właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zatwierdzeniu lokalu.
PROCEDURA:
- przyjęcie wniosku,
- sprawdzenie danych zawartych we wniosku.
FORMA ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Wydanie zezwolenia.
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Do jednego miesiąca (zależnie od terminu posiedzenia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych).
TRYB ODWOŁAWCZY:
Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie ul. Lea 10 za pośrednictwem Wójta Gminy Babice w terminie 14 dni od daty doręczenia zezwolenia.
INNE INFORMACJE:
1. Opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorcy wnoszą na rachunek gminy przed wydaniem zezwolenia w wysokości:
- 525 zł na sprzedaż napojów zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa,
- 525 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
- 2.100 zł na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu.
Opłata ta dotyczy przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w tym zakresie.
2. Dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych w których roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim przekroczyła:
- 37 500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa opłata wynosi 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim,
- 37 500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości od 4,5% do 18% (z wyjątkiem piwa) opłata wynosi 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim,
- 77 000 zł dla napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu opłata wynosi 2,7% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim.
3. Przedsiębiorcy, których roczna wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych nie przekroczyła wartości, o których mowa w pkt.2 wnoszą opłatę w wysokości określonej w pkt.1.
4. Opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wnoszona jest na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego lub jednorazowo w terminie do 31 stycznia danego roku kalendarzowego.
5. Przedsiębiorcy, prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w roku poprzednim, są zobowiązani do złożenia do dnia 31 stycznia, pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim.
6. Opłat należy dokonywać na konto bankowe Urzędu Gminy w Babicach:

Bank Spółdzielczy w Chrzanowie Oddział w Babicach 53844400080000010020170037
SPRAWĘ ZAŁATWIA: