• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Wracamy do zajęć w Klubie Senior+ w Olszynach

30 maja 2022

Dnia 7. marca po przerwie pandemicznej, po raz kolejny, seniorzy wrócili do zajęć stacjonarnych w Klubie. Rozpoczęły się one zajęciami z fizjoterapii, a następnie spotkaniem integracyjnym z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn.

Był to szczególny czas, ponieważ stanęliśmy w obliczu wojny w Ukrainie. Seniorzy dołączyli do pomocy Uchodźcom. Solidaryzując się z Ukrainą, wzięliśmy m.in., udział w nagraniu piosenki "Gołębi song", zorganizowanym przez MOKSiR w Chrzanowie oraz w zbiórkę środków pieniężnych na rzecz Uchodźców. Powoli, znowu przyzwyczajamy się do systematycznego uczestnictwa w zajęciach. Jak zwykle, w poniedziałki odbywają się zajęcia z fizjoterapeutą, w których seniorzy licznie uczestniczą. Środy, wypełniają różnorodne zajęcia kreatywne, gdzie seniorzy "złote rączki", pod bacznym okiem prowadzących, potrafią wyczarować różne "cudeńka". Zajęcia przeważnie odbywają się w mniejszych grupach.
Dużem plusem jest satysfakcja seniorów z wykonanych samodzielnie "dzieł", co z kolei motywuje ich do dalszego uczestnictwa w tego typu zajęciach. Wyjeżdżamy również do kina i teatru, gdzie spotykamy się w większej grupie. Spotkania: np. śniadanie wielkanocne, spotkanie z okazji Dnia Kobiet, i wspomniane już wyjazdy, dają nam możliwość przebywania bycia razem i integrowania się. Po ciągłych przerwach pandemicznych, podczas których izolujemy się w domach, spotkania takie pozytywnie działają na naszą psychikę.
Klub Senior+ rozpoczął współpracę także z DPS w Płazie. Wspólnie z jego mieszkańcami bawimy się: śpiewamy i tańczymy. Znowu otwieramy się na drugiego człowieka, stajemy się radośni, nabieramy chęci do działania. Dowodem na to jest też udział seniorów w realizowanej inicjatywie Stowarzyszenia "IMPULS" dla mieszkańców (60+) gminy Babice pn. "Senior aktywnie, zdrowo i pomysłowo". Seniorzy wsiedli na rowery i pokonali dosyć długi odcinek trasy (niektórzy 10 km).
Na mecie, brali udział w różnych konkurencjach, a m.in. w meczu " o uśmiech seniora", kibicując im, można się było uśmiać do łez! Innym działaniem inicjatywy było porządkowanie i upiększanie terenu obok Klubu w Olszynach. Tu również seniorzy nie zawiedli. Seniorki można zauważyć śpiewające w maju, przy kapliczkach, kontynuujące lokalne tradycje.
Uczestnicy Klubu pomalowali też ławki i stoliki w Ośrodku Rekreacyjnym "Rybaczówka", gdzie chętnie spędzamy czas, wyjeżdżając w plener.
Kulturalnie spędziłyśmy jeden z piątkowych popołudni. Grupka seniorek wybrała się do Dworku w Skansenie w Wygiełzowie na kolejną "Noc Muzeów". Tam również nie zabrakło atrakcji: poznanie historii rodziny Janotów Bzowskich właścicieli dworku, udział w warsztatach koronkarskich, nauka tańców dworskich, które prowadził Teatr Tańca Terpsyhora z Krakowa. Było wspaniale, a piękny, ciepły wieczór majowy, był dopełnieniem kunsztu tego wydarzenia.

Kończy się maj, a wraz z nim prawie półroczna działalność Klubu Senior+ w Olszynach w 2022 r.