• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

BORELIOZA

12 maja 2020

Praca i życie na wsi narażają człowieka na zwiększony kontakt z kleszczami, które choć niewielkie są nosicielami wielu groźnych chorób.

Najczęściej przyczyniają się do zarażenia boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM).
Borelioza to bardzo groźna choroba atakująca wiele narządów, przebiegająca wieloetapowo, a każda z jej faz daje inne objawy.

 

PAMIĘTAJ:
-jeżeli podejrzewasz u siebie ugryzienie przez kleszcza, zaobserwowałeś np. rumień wędrujący, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi!
- kleszcze produkują specjalną wydzielinę, która ma działanie znieczulające. Wpuszczają ją do rany razem z chorobotwórczymi mikroorganizmami;
-po każdym powrocie do domu np. z lasu ,łąki czy pola należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Szczególnie uważnie trzeba obejrzeć miejsca najczęściej wybierane przez kleszcze- tj. zgięcia łokci, kolan, pod pachami, w pachwinie i za uszami.
Jeżeli mimo stosowania odpowiedniej odzieży i środków odstraszających znajdziemy kleszcza wbitego w skórę, należy go prawidłowo i szybko usunąć. Oto kilka prostych zasad:
TAK:
- Uchwyć kleszcza pęsetą lub specjalnym przyrządem tuż przy skórze, możliwie najbliżej główki;
- Pociągnij lekko, ale zdecydowanie i prostopadle do skóry, wyciągając kleszcza;
- Dokładnie obejrzyj wyciągniętego pasożyta, sprawdzając czy nie został rozerwany (ma główkę i odnóża);
- Zgnieć kleszcza i dokładnie umyj ręce.
- Przemyj miejsce po ukąszeniu środkiem dezynfekującym a następnie przez kilka dni obserwuj czy nie pojawia się opuchlizna lub rumień;
NIE:
- Nie smaruj kleszcza tłuszczem, masłem czy jakąkolwiek inną substancją;
- Nie przypalaj kleszcza, nie podrażniaj go;
- Nie łap kleszcza w najgrubszym miejscu, za odwłok (może to spowodować oderwanie odwłoka i pozostawienie główki w skórze)
- Nie wykręcaj , nie szarp na boki.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, pojawienia się rumienia lub innych niepokojących objawów, zgłoś się do lekarza. Pamiętaj: czym później zdiagnozowana choroba tym dłuższe i trudniejsze leczenie.

 

Anna Berkowicz
Oddział Regionalny
Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie