• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Zmarł Wiesław Wątroba artysta malarz i rzeźbiarz z Babic

5 marca 2019

W 2015r. otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, która przyznawana jest osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Cała jego twórczość pozostała i służyć będzie jeszcze kolejnym pokoleniom mieszkańców naszej gminy. Zabrakło tylko Człowieka, który był motorem tak wielu działań.
Wiadomość o jego śmierci przyjęliśmy z wielkim smutkiem. Jest to duża strata dla nas wszystkich.


Pogrążonej w żalu i smutku Rodzinie oraz wszystkim bliskim
składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Rada Gminy Babice                 Wójt Gminy Babice

 

WIESŁAW WĄTROBA - z zawodu i z zamiłowania artysta malarz, rzeźbiarz. Wielokrotnie nagradzany autor niezliczonych obrazów, utalentowany obserwator i komentator rodzimej rzeczywistości społecznej. Swoje pasje artystyczne rozwinął najpierw w Technikum Przemysłu Drzewnego w Krzeszowicach następnie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Prowadził Pracownię Rzeźby i Reklamy w Babicach. Poza malarstwem zajmował się również sztuką tworzenia w drewnie, w tym jego użytkową obróbką, jako twórca mebli. Był instruktorem plastyki kat. pierwszej oraz twórcą scenografii licznych krajowych imprez masowych i widowisk plenerowych. Jego aktywność twórcza, wykraczała daleko poza teren gminy Babice. W swoim dorobku artystycznym, jako projektant i organizator, miał liczne wystawy indywidualne i zbiorowe, ekspozycje i inne realizacje plastyczne na terenie całego kraju. Był założycielem i opiekunem Grupy Twórczej „Na Styku” (zał. w 1975r.) działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Babicach, współtwórcą i szefem artystycznym Galerii Wsi Polskiej (utworzonej w 1984r.) oraz współtwórcą działającej od 2011 r. galerii „Stara Gmina” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Babicach. Jako artysta malarz w charakterystyczny dla siebie sposób łączył rzeczywistość i elementy abstrakcyjne, stwarzając fabułę, która pozwalała odbiorcy, by sam ją dopowiedział. Pozostawił po sobie liczne obrazy będące nośnikiem dużego ładunku wieloznaczności, odzwierciedlające wewnętrzną pasję twórcy.

 

„Wiesław Wątroba jest artystą, który od dawna poszukuje. W swoim malarstwie poszukuje tej doskonałej formy, tego skończonego efektu, którym trafi do widza, powie mu co ma do powiedzenia i będzie przez niego zrozumiany. Wyznaczył sobie cel stworzenia dzieła pełnego, spełniającego jego samego i przekazującego jego widzenie, postrzeganie i rozumienie tego co otacza. (…) Powstają dzieła interesujące, skupiające uwagę widza, zmuszające go do pomyślenia, refleksji, poszukiwania ukrytych znaczeń, symboli i samego w nich twórcy.” Fragment felietonu Andrzeja Znamirowskiego