• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Uczniowie z Austrii w Gminie Babice

17 maja 2016

W dniach 9-12.05 naszą gminę odwiedziła grupa uczniów z Austrii.

Tu w towarzystwie swoich polskich kolegów poznawali nasze piękne zwyczaje i okolice. Pierwszy dzień swojego pobytu spędzili w Rozkochowie, pływając łódkami pod czujnym okiem strażaków. Następnego dnia młodzież zawitała w Zespole Szkół w Jankowicach, gdzie przygotowano warsztaty wikliniarskie oraz bieg na orientację. Po krótkim pokazie technik wyplatania koszyków prowadzonym przez pana Gaździka, każdy mógł sam spróbować swoich sił, wyplatając kosze. Następnie uczniowie w polsko-austriackich grupkach wyruszyli do lasu szukając oznaczonych flagami drzew, przy których znajdowały się zadania z różnych dziedzin. Dzięki wspaniałej współpracy wszystkie grupki poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami, za co otrzymały słodką niespodziankę. Po obiedzie przygotowanym przez panie w ZS Babice, uczniowie wyruszyli do skansenu w Wygiełzowie, gdzie uczyli się lepić garnki. Następnie zwiedzili skansen i udali się na lipowiecki zamek. Tam oczekiwali ich już rycerze z pokazem walk rycerskich. Młodzież mogła przymierzyć elementy zbroi rycerskiej, a także postrzelać z łuku. Miłym zakończeniem tego dnia były pyszne szaszłyki oraz wyjście na zamkową wieżę, skąd roztaczał się wspaniały widok na okolicę. Atrakcją w kolejnym dniu było zwiedzanie Krakowa oraz kopalni soli w Wieliczce. Piękna pogoda sprawiła,że spacer po Krakowie był wielką przyjemnością. Uczniowie mieli okazję posłuchać krakowskich legend oraz hejnału, a także obejrzeć najpiękniejsze zabytki starego Krakowa. Z kolei wyprawa pod ziemię była dla nich niezapomnianym przeżyciem.
Ostatni dzień pobytu w Polsce młodzież spędziła w ZS w Zagórzu, gdzie wykonywała projekty w języku angielskim. Podsumowaniem pobytu był pokaz zdjęć przygotowany przez uczennice ZS Zagórze. Ostatnie wspólne chwile w Polsce nasi austriaccy goście spędzili na wspólnej zabawie na świeżym powietrzu. Po obiedzie w ZS Babice Austriacy zostali pożegnani przez wójta Radosława Warzechę oraz swoich polskich kolegów. Mamy nadzieję, że czas spędzony w Polsce pozostanie w ich pamięci jak najdłużej, a zawarte przyjaźnie przetrwają mimo dzielącej nas odległości. Wizyta Austriaków była też dużym sprawdzianem umiejętności językowych dla naszych uczniów. Porozumiewali się oni głównie w języku angielskim nie tylko w szkole, ale także w swoich domach, w których gościli kolegów z zagranicy. Ich komunikacja przebiegała sprawnie i na pewno wiele się nauczyli w tak praktyczny sposób.