• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Sztandar na 110 rocznicę Szkoły w Zagórzu

29 maja 2013
25 maja 2013 r. w Zespole Szkół w Zagórzu miała miejsce uroczystość nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum imienia ks. Adolfa Chojnackiego, nadanie sztandaru szkole oraz 110 rocznica założenia szkoły.
 25 maja 2013 r. w Zespole Szkół w Zagórzu miała miejsce uroczystość nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum imienia ks. Adolfa Chojnackiego, nadanie sztandaru szkole oraz 110 rocznica założenia szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. celebrowaną przez ks. biskupa Tadeusza Pieronka, na której miało miejsce poświęcenie nowego sztandaru. Następnie przy wtórach orkiestry dętej poczet sztandarowy, zaproszeni goście oraz społeczność szkolna i lokalna przemaszerowały do szkoły.
Na sali gimnastycznej ceremonią przekazania sztandaru rozpoczęła się część oficjalna. Dyrektor szkoły, pani Maria Miranowicz, przywitała wszystkich zebranych, a szczególnie ciepło honorowego fundatora – przedstawiciela polonii zagórskiej w USA – pana Mieczysława Celarka. Następnie głos zabrali honorowi goście. Wystąpili panowie: poseł na Sejm RP Tadeusz Arkit, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, Starosta Powiatu Chrzanowskiego Adam Potocki oraz Wójt Gminy Babice Radosław Warzecha. Pan Kurator A. Palczewski gratulował wyboru patrona – ks. Adolfa Chojnackiego, który na stałe wpisał się w karty historii naszej miejscowości swoją moralną i patriotyczną postawą, a wartości przez niego reprezentowane będą wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia Zagórzan.
Część artystyczna przygotowana przez nauczycieli i uczniów dla wielu gości, szczególnie byłych dyrektorów, nauczycieli i absolwentów była momentami bardzo wzruszająca. Wspomnienia z kart historii szkoły i Zagórza przeplatały się z pieśniami patriotycznymi, tańcami narodowymi - krakowiakiem i polonezem a także rock and rollem i akrobacjami gimnastycznymi. Część artystyczną uświetnił grą na trąbce absolwent szkoły pan Zdzisław Mucha i reaktywowany chór pod kierunkiem pani Ireny Augustynek.
Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy z patronem w holu głównym szkoły. Przybyli goście wpisywali się do księgi pamiątkowej, wielu rozpoznało siebie na wystawie starych fotografii, był czas na wspominanie „dawnych dziejów” i jak to w szkole bywało…