• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Na wieczną służbę odszedł Druh Józef Szkółka

12 października 2012
Na wieczną służbę odszedł Druh Józef Szkółka ( ur. 12.05.1944r.) jeden z najbardziej zasłużonych druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Babice.
Na wieczną służbę odszedł Druh Józef Szkółka ( ur. 12.05.1944r.) jeden z najbardziej zasłużonych druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Babice. Wieloletni Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Mętkowie i Wiceprezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Babicach. W ostatnich latach służby – Prezes OSP Mętków.
Strażacką profesję traktował jako życiową pasję, którą zdołał zarazić niejednego młodego człowieka. Pochodził z pokolenia, w którym co drugi chłopiec chciał jeździć strażackim wozem. Jemu się udało. Był jednak strażakiem niezwykłym. Mocno zaangażowanym w pracę na rzecz lokalnej jednostki i społeczności. Chętnie pomagał innym, nie szczędził swoich sił podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Za każdym razem można było liczyć na jego wiedzę i doświadczenie. Swoją postawą, miłym i pogodnym usposobieniem zyskał szacunek i pełne uznanie wśród współpracowników i przełożonych.
Za swojego życia zdobył liczne odznaczenia - Wzorowy Strażak oraz Brązowy, Srebrny i Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, które odzwierciedlały jego zapał i chęć do niesienia pomocy bliźniemu. Jednak tym najważniejszym i najcenniejszym odznaczeniem, którym został uhonorowany jest Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza. To najwyższe odznaczenie strażackie nadawane jest za znaczące zasługi dla rozwoju i umacniania ZOSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Jest odznaczeniem tym cenniejszym dla uhonorowanego, gdyż nadawane jest raz do roku dla wybranej gminy.

Mimo bardzo dużych problemów zdrowotnych, Druh Józef Szkółka był z nami do samego końca – „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Dziękujemy mu za oddaną służbę. Spoczywaj w pokoju.
Uroczystości pogrzebowe Druha Józefa Szkółki rozpoczną się w sobotę 13 października o godzinie godz. 13:30 czuwanie i modlitwa przy zmarłym a godz. 14:00 nabożeństwo pogrzebowe w Kościele Parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Mętkowie.