• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Uzależnieniom mówimy NIE!

17 września 2012
W miesiącu październiku, rozpoczynamy realizację dużego przedsięwzięcia z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, współfinansowanego przez Urząd Gminy w Babicach, pod nazwą: "Zdrowo, kolorowo i beznałogowo"
W miesiącu październiku, rozpoczynamy realizację dużego przedsięwzięcia z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, współfinansowanego przez Urząd Gminy w Babicach, pod nazwą: "Zdrowo, kolorowo i beznałogowo"

Program adresowany jest głównie do młodzieży klas IV-VI szkoły podstawowej, młodzieży gimnazjalnej i starszej oraz wszystkich dorosłych mieszkańców sołectwa i gminy.
W Polsce coraz więcej dzieci i młodzieży sięga po napoje alkoholowe czy narkotyki, zaburzając swój rozwój fizyczny i psychospołeczny, wchodząc na drogę uzależnienia.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka uzależnień, dotycząca sposobów zapobiegania różnego rodzaju uzależnieniom tj.: alkoholizm, narkomania, uzależnienie od Internetu, gier
komputerowych, telefonów komórkowych, przemocy, agresji itp.Profilaktyka uzależnień to pomaganie młodym, by rozwijali w sobie bogactwo pragnień, marzeń, aspiracji i ideałów. Dzieci i młodzież nie będą sięgali po piwo czy inne napoje zawierające alkohol wtedy, gdy pomożemy im zafascynować się światem dobra i piękna, światem prawdy i miłości, światem wartości, których respektowanie przynosi satysfakcję i radość, jakiej alkohol czy narkotyk dać nie może. Faktem stało się, że uczniowie coraz częściej sięgają po papierosy, alkohol czy narkotyki. Jest to problem wielu szkół, nie tylko polskich. Dlatego konieczne jest szukanie środków na długofalowe działania profilaktyczne. Profilaktyka nie jest jednorazowym przedsięwzięciem. Aby odniosła skutek musi być ciągła, nastawiona na współpracę z domem rodzinnym i społecznością, w której żyjemy. Podstawowe cele programu:
· Promowanie zdrowego stylu życia w środowisku młodzieżowym, bez odwoływania się do substancji chemicznych.
· Dostarczenie rzetelnych informacji o zagrożeniach związanych z używaniem używek oraz sposobach zapobiegania uzależnieniom.
· Przeciwdziałanie uzależnieniom oraz promocja zdrowia.
· Przeciwdziałanie patologiom społecznym.
· Kształtowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych wśród młodzieży.
· Tworzenie przez młodzież w swoim środowisku lokalnym swoistego lobby na rzecz zdrowego, wolnego od substancji chemicznych stylu życia.
· Uwrażliwienie młodych ludzi na kłopoty innych/swoich rówieśników/ oraz zdobycie przez nich podstawowych umiejętności udzielania pomocy w sytuacjach problemowych.
· Stworzenie możliwości nawiązania pierwszego kontaktu dla osób jej potrzebujących.
· Wzmacnianie norm i wartości społecznych.
· Podwyższenie kompetencji psychospołecznych.
Podstawowym środkiem do osiągnięcia założonych celów jest przekazanie uczestnikom programu, wiedzy i umiejętności dotyczących mechanizmów powstawania szkód zdrowotnych i psychospołecznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz radzeniu sobie z problemami życiowymi i emocjonalnymi. Pragniemy obudzić w młodzieży świadomość tego co tracą ulegając nałogom oraz wskazać jak można spędzić miło, przyjemnie czas bez jakichkolwiek używek. Chcemy im również uświadomić fakt, jak są kochani i potrzebni dla wszystkich.
Pozwól sobie pomóc i zwiększyć świadomość swoją i swojego dziecka!