• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Wieczór kolęd i pastorałek w Wygiełzowie

28 stycznia 2011
W niedzielę 23 stycznia w Zajeździe Podzamcze w Wygiełzowie odbył się wieczór kolęd i pastorałek, którego organizatorami były: Stowarzyszenie Ziemi Lipowieckiej z Wygiełzowa, a także Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej
     W niedzielę 23 stycznia w Zajeździe Podzamcze w Wygiełzowie odbył się wieczór kolęd i pastorałek, którego organizatorami były: Stowarzyszenie Ziemi Lipowieckiej z Wygiełzowa, a także Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej, który uświetnił wieczór swym występem. Przedstawiony repertuar oparty został na miejscowych zwyczajach charakterystycznych dla okresu Bożego Narodzenia i był doskonałą  okazją do przypomnienia zapomnianych już nieco tradycji. Ciekawostką jest, że prezentowane podczas tego spotkania pastorałki, Teatr Tradycja przed laty wykonał wspólnie z Zespołem SKALDOWIE.
     Kolejnym punktem wieczoru było wspólne kolędowanie przy akompaniamencie akordeonów. Wszyscy zebrani śpiewali najbardziej znane i popularne kolędy, a tekst był wyświetlany za pomocą projektora. Dobra zabawa zakończyła się tańcami uczestników.
Na spotkaniu obecni byli mieszkańcy Wygiełzowa, ale także fani kolędowania z innych miejscowości. Wśród obecnych gości byli: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, samorządu Gminy Babice, reprezentanci Gminy Alwernia, a także proboszcz Parafii w Babicach ksiądz Antoni Pitek, Pan Franciszek Ciura – autor m. in. książki „Klucz Lipowiecki” oraz członek Zarządu Powiatu Chrzanowskiego Pan Edward Kopeć.
     Drobny poczęstunek dla wszystkich obecnych ufundowało Stowarzyszenie Ziemi Lipowieckiej. Niewątpliwie trafiliśmy na zapotrzebowanie na tego typu spotkania. Pomysł spodobał się księdzu proboszczowi, a my ze swej strony zrobimy wszystko, by to spotkanie wpisało się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych w Gminie Babice. Zapraszamy do wspólnego kolędowania już za rok – mówi Bolesław Śmiałek Przewodniczący Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej z Wygiełzowa, które było jednym z głównych inicjatorów wieczoru kolęd i pastorałek.