• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

KOMUNIKAT Wójta Gminy Babice o sytuacji powodziowej na terenie gminy

24 maja 2010
Wielka woda nie ominęła także naszej Gminy...

Szanowni Mieszkańcy,

   W ostatnich dniach Polska została doświadczona żywiołem jakim jest wielka woda. Zalanych zostało wiele domów, a nawet całe osiedla czy miejscowości. Wielu ludzi straciło dobytek całego życia. Intensywne opady spowodowały obsuwanie się ziemi i zniszczenia: dróg, mostów, a także niektórych odcinków wałów przeciwpowodziowych. Mam nadzieję, że opady deszczu ustąpią i sytuacja w kraju się ustabilizuje.  
   Wielka woda nie ominęła także naszej Gminy. Intensywne opady deszczu spowodowały podniesienie poziomu wszystkich wód i lokalne podtopienia. Wysoki poziom Wisły spowodował zagrożenie i niepewność wśród mieszkańców. Jednak sytuacja na terenie naszej gminy na chwilę obecną jest stabilna i opanowana. Nie istnieje realne zagrożenie powodzią.
   Mało optymistyczne prognozy pogody i doniesienia o dalszych opadach deszczu mobilizują prace Urzędu Gminy i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w zakresie monitoringu i kontroli. Poziom Wisły i stan wałów na chwilę obecną jest stabilny i bezpieczny.
Największym zagrożeniem poza obfitymi opadami deszczu jest zbiornik w Goczałkowicach, z którego spusty będą zależeć od poziomu wody. Planowane  jest sukcesywne spuszczanie jej nadmiaru, który może ale nie powinien mieć negatywnych dla nas skutków. Mimo wszystko trzeba być przygotowanym na zmianę sytuacji na Wiśle w związku z tym apeluje do mieszkańców o obserwowanie i przekazywanie informacji o ewentualnie występujących sytuacjach zagrożenia.
   Bieżące informacje o aktualnym stanie zagrożenia można przekazać lub uzyskać w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego pod następującymi numerami telefonów: 32/ 625-00-00 lub  32/ 625-83-50. Trudna sytuacja niestety dotknęła sąsiednie gminy Alwernia i Libiąż. Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy mieszkańcom naszej gminy jak i gmin sąsiednich. Szczególne wyrazy wdzięczności należy skierować do Członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Ich czujność i zaangażowanie powodują, że czujemy  się bezpiecznie. Jednocześnie zwracam się z prośbą o nieangażowanie w miarę możliwości druhów Ochotniczych Straży Pożarnych przy wypompowywaniu wody w domach.  Jest to spowodowane tym, że może zaistnieć konieczność ich wyjazdu celem ratowania terenów bardziej zagrożonych.
   W dalszym ciągu podtrzymuję apel skierowany do mieszkańców: bądźmy czujni i przygotowani na zmianę sytuacji pogodowej!


 Wójt Gminy Babice
  Roman Warchoł