• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Muzeobranie. Weekend muzealnych odkryć 26-27 września 2009

9 września 2009

2009-09-09
Muzeum – Nadwiślański Parku Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
Przewodnim motywem tegorocznego Muzeobrania będzie poznawanie dawnych rzemiosł i możliwość spróbowania swoich sił w tzw. ginących zawodach.

     Muzeum – Nadwiślański Parku Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
     Przewodnim motywem tegorocznego Muzeobrania będzie poznawanie dawnych rzemiosł i możliwość spróbowania swoich sił w tzw. ginących zawodach. Muzea w Andrychowie, Świątnikach Górnych i Wygiełzowie wspólnie z Małopolskim Instytutem Kultury przygotowały wiele atrakcji, które w ciekawy, a czasem zabawny sposób wprowadzą w świat lokalnych tradycji.
     Program wydarzenia w Wygiełzowie pozwoli poznać szlacheckie rozrywki i sposoby spędzania wolnego czasu, przekonać się, jak wyglądało życie wsi na przełomie XIX i XX w. oraz odkryć sekrety dawnej twierdzy biskupów krakowskich. W poszczególnych obiektach Muzeum będą odbywać się warsztaty i zajęcia, które przybliżą zwiedzającym świat szlachecki (dwór), chłopski (skansen) i rycerski (zamek).
     Szlachecki czas wolny – dwór
We dworze z Drogini każdy z domowników – pan domu, pani domu, dziecko i ciotka rezydentka – zaprosi do kącika, gdzie można będzie zapoznać się z jego sposobem spędzania wolnego czasu. Pan domu zaprezentuje więc gry i lektury (szachy, karty, gry planszowe), pani domu udostępni świat damskich sekretów (nauka haftu, czytanie poezji i romansów, projektowanie bilecików i zaproszeń na bal, nauka kaligrafii), dziecko zabierze nas w podróż do świata dziecięcych zabaw sprzed stu lat, a ciotka rezydentka uleczy ziołową herbatką.
     Poszukiwacze zaginionych pojęć – skansen
W skansenie zapraszamy na rodzinne poznawanie dawnego, wiejskiego życia i odkrywanie odchodzących w przeszłość przedmiotów i ich znaczeń. Na trasie muzealnej wędrówki znajdą się także warsztaty rzemieślnicze, które ożyją w czasie Muzeobrania, a pracujący tam rzemieślnicy będą uczyć wyrobu glinianych garnków, obróbki metali, wyplatania koszy.
     Świat rycerski – Zamek Lipowiec
Na Zamku Lipowiec szczególnie polecamy grę terenową „Komnaty, lochy i tajemnicza wieża”, która zabierze nas w podróż po czasach świetności zamku – reformacji – kiedy to służył on za więzienie dla niepokornych sług bożych. Biorąc udział w grze, poznamy topografię i historię budowli oraz odkryjemy jej mroczne tajemnice i legendy. Nauczymy się też orientacji w terenie i posmakujemy rywalizacji. Zamek odsłoni swe tajemnice nie tylko graczom. Na sobotni wieczór zaplanowano jego zwiedzanie w blasku pochodni. Wtedy to będzie można między innymi wysłuchać opowieści o błędnych rycerzach i białych damach.
     Muzeobranie to inicjatywa Małopolskiego Instytutu Kultury, realizowana z wybranymi partnerami w celu promocji idei „muzeum otwartego”. Do wspólnych działań należy „Muzeobranie. Weekend muzealnych odkryć” – propozycja zwiedzania połączonego z zabawą oraz „Muzeobranie dla szkół” – całoroczna oferta dla grup szkolnych.
     Więcej informacji:
Małopolski Instytut Kultury, tel.: 012 422 18 84, infolinia:  012 423 35 55 (czynna w dn. 21–25 września w godz. 9.00–17.00)
www.muzeobranie.pl

     Program Muzeum – Nadwiślańskiego Parku Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec
• Dwór:
10.00-18.00 Zwiedzanie ekspozycji wnętrz dworskich
13.00-18.00 „Od ziółek do flirtu” czyli szlachecki czas wolny – pokazy, warsztaty, kącik zabaw towarzyskich, rozrywki pani i pana domu, dawne zabawy dziecięce
14:00, 16:30 Prezentacja multimedialna o sposobach spędzania wolnego czasu przez członków szlacheckiej rodziny
15.00 Konkurs wiedzy zielarskiej
• Skansen:
10.00-18.00 Rodzinna ścieżka edukacyjna „Poszukiwacze zaginionych pojęć” – dawny świat małopolskiej wsi
10.00-18.00 „Miecio, Matylda i magiczna studnia” – dziecięce zwiedzanie i specjalny przewodnik z zadaniami do wykonania (7-12 lat)
14.00-18.00 „Wikliną i gliną” – warsztaty i spotkania z przedstawicielami ginących rzemiosł
• Zamek Lipowiec:
10.00-12.00 Zwiedzanie zamku
11.00-16.00 Gra terenowa „Komnaty, lochy i tajemnicza wieża” (rejestracja drużyn: I tura 11.00-11.30; II tura 13.00-13.30)
13.00-17.00 „Pasowanie na rycerza” – pokazy walk i rzemiosła rycerskiego;
sobota 21.00-22.00 Wieczorne zwiedzanie zamku przy świetle pochodni (Uwaga: konieczność rezerwacji! tel. 012 423 35 55 – zapisy: 21-25 września w godz. 9.00-17.00)

     Dojazd samochodem:
Wygiełzów
Muzeum znajduje się przy skrzyżowaniu dwu tras: Kraków – Oświęcim (droga wojewódzka nr 780) oraz Chrzanów – Zator (droga wojewódzka nr 781). Za miejscowością Babice należy na rondzie skręcić w prawo. Przy zjeździe z ronda znajduje się drogowskaz prowadzący na parking przed skansenem.
     Jak dojechać bez samochodu?
Zapraszamy do skorzystania z Muzeobusu (przejazd 1 zł, konieczność rezerwacji pod numerem infolinii 012 423 35 55, czynna w dn. 21–25 września w godz. 9.00–17.00), zorganizowanego na trasie: Kraków – Świątniki Górne – Andrychów – Wygiełzów – Kraków).

Organizator:
Małopolski Instytut Kultury

Partnerzy:
Wygiełzów
Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Państwowa Straż Pożarna w Chrzanowie